Fundusz inwestycyjny to lokowanie środków finansowych na określony cel. Każdy fundusz ma określoną politykę inwestycyjną, która określa m.in. rodzaj aktywów w jakie lokuje środki uczestników, region inwestycji oraz założenia strategii inwestycyjnej:
Fundusz parasolowy to zbiór pojedynczych funduszy, zwanych subfunduszami, które skupione są w ramach jednego podmiotu prawnego. Taka forma funduszu inwestycyjnego została wprowadzona na podstawie Ustawy o funduszach inwestycyjnych z 2004 roku. W skład jednego funduszu parasolowego mogą wchodzić subfundusze zarządzane tylko przez jedno TFI, jednak ich charakter może być całkiem odmienny. Subfundusze różnią się między sobą przede wszystkim polityką inwestycyjną. Klient, wpłacając pieniądze do funduszu parasolowego, sam określa, w których subfunduszach chce je ulokować i w jakiej proporcji. Inwestowany kapitał równie dobrze może trafić tylko do jednego subfunduszu.
Korzyści z inwestycji w fundusz parasolowy
Podstawową zaletą funduszy parasolowych jest swobodny przepływ kapitału pomiędzy subfunduszami w ramach tego samego „parasola”. W każdej chwili klient może przenieść jednostki do innego subfunduszu, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów oraz znacznie obniżając czas trwania takiej operacji w porównaniu do przeniesienia kapitału do funduszu zarządzanego przez inne TFI. Inwestor, spodziewając się spadków na giełdzie, może szybko „uciec” z agresywnego funduszu akcyjnego do bezpieczniejszego subfunduszu obligacyjnego i znów powrócić do akcji w dogodnym momencie.
Najważniejszą kwestią dotyczącą funduszy parasolowych jest brak obowiązku płacenia podatku od zysków kapitałowych przy zamianach jednostek pomiędzy subfunduszami. Nie oznacza to jednak, że podatek po prostu przepada i ewentualne zyski w pełnej kwocie trafiają do kieszeni inwestora. Płatność podatku zostaje odroczona do momentu całkowitego wycofania kapitału z danego funduszu parasolowego.