Co robić, gdy twoje dziecko dostanie pieniądze od dziadków?

      
    
Rodzinne finanse / 2017-11-03 / autorzy: Łukasz Grygiel


Znasz pewnie powiedzenie, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. Faktycznie, jeśli dziecko widzi swoich dziadków raz w miesiącu lub rzadziej, to bez prezentów raczej się nie obejdzie. Słodycze, zabawki, książki, gry - to prezenty chyba najczęściej wręczane wnuczkom. A co w sytuacji, kiedy dziecko otrzyma pieniądze?


Szczera rozmowa

Zanim dziadkowie was odwiedzą, warto porozmawiać z nimi na temat ewentualnych upominków. Rozmowa ta nie powinna odbywać się w obecności waszego dziecka. Ważne jest, aby szczerze przekazać im, jakich prezentów nie akceptujecie (np. słodyczy). To przecież wy jesteście odpowiedzialni za wychowanie swoich pociech i wiecie, co jest szkodliwe lub niezgodne z waszą filozofią wychowania. Wiem, że różnie może to być odebrane przez waszych rodziców lub teściów, może to być też trudne do przekazania. Jednak jest to najlepszy sposób, aby uniknąć wszelkich nieporozumień.

Czy pieniądze są dobrym prezentem dla dziecka?
 

Nie jestem przeciwnikiem dawania dziecku pieniędzy jako prezentu. Powinny to być jednak specjalne i wyjątkowe okazje, np. urodziny lub komunia. Odradzałbym wręczanie pieniędzy za każdym razem, gdy dziadkowie widzą się z wnuczkiem, chyba że okazji do odwiedzin w trakcie roku jest niezwykle mało.

Rozsądne jest łączenie nadchodzących wydarzeń w życiu dziecka z ewentualną okazją dziadków do wręczenia pieniędzy. Np. w przyszłym tygodniu wybieracie się do babci, natomiast za trzy tygodnie dziecko wyjeżdża na tygodniową wycieczkę szkolną. Zasugerujcie więc babci, że jeżeli postanowi dać wnukowi pieniądze, niech zaznaczy, że są one na zbliżającą się wycieczkę. Dziadkowie niejednokrotnie mają problem z wyborem prezentu dla wnuczka, dlatego ścisła współpraca w tym temacie będzie dla nich dużym ułatwieniem.
 

Jak reagować na pieniężne prezenty od dziadków?

Jeżeli nie spodziewacie się tego typu prezentu od dziadków i otrzymana przez dziecko gotówka będzie dla was zaskoczeniem, warto trzymać się pewnych zasad:

  • Nie rezygnujemy z regularnego kieszonkowego w momencie, kiedy dziecko otrzyma dodatkowe pieniądze od dziadków. Nam, dorosłym, też się zdarza raz na jakiś czas otrzymać dodatkowy przypływ gotówki i łatwo w takich sytuacjach stracić głowę i wszystko roztrwonić. Takie sytuacje są znakomitą okazją do nauczenia dziecka, jak radzić sobie z wyznaczonymi wcześniej celami finansowymi i jak nie ulec pokusom wydatków na zbędne rzeczy,
  • Nie decydujemy za dziecko, na co ma przeznaczyć otrzymane pieniądze. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zasugerowanie, podpowiedzenie, co mogłoby z nimi zrobić. Zawsze starajmy się także przedstawiać dziecku możliwe konsekwencje jego wyborów. Ostateczne zdanie powinno jednak należeć do niego.
  • Nie zabieramy i nie pożyczamy od dziecka pieniędzy - to jest jego własność. A jeśli już zdarzy się nam być pod ścianą (np. na koniec miesiąca, kiedy w domowej kasie pusto) i kusiłoby nas pożyczenie pieniędzy od dziecka, zróbmy to w taki sposób, aby miało to charakter edukacyjny. Jak? Jeśli przerobiliśmy już z dzieckiem temat kredytów i pożyczania, zaproponujmy mu, aby ustalił oprocentowanie pożyczki. Mniej więcej tak: Tato, pożyczę ci 200 zł z moich oszczędności, ale będziesz musiał oddać mi je za 10 dni, a dodatkowo chciałbym otrzymać za to 20 zł. Zgadzasz się? Oceń sam.
  • Zachęcajmy dziecko do odkładania otrzymanych kwot na realizację jego większych finansowych celów.
  • Zachęcajmy dziecko do zainwestowania otrzymanych pieniędzy - to opcja dla starszych dzieci. Poszukajcie wspólnie z nim takich rzeczy lub zajęć, dzięki którym wasz nastolatek będzie mógł rozwijać swoje pasje. Jeśli lubi np. piłkę nożną, zaproponuj odłożenie otrzymanej sumy na obóz piłkarski pod okiem profesjonalnych trenerów lub mecz jego ulubionej drużyny. Jeśli pasjonują go komputery - niech odłoży na lepszej jakości sprzęt.

Jestem ciekaw, co sądzisz o pieniężnych prezentach dla twojego dziecka? Nie podobają ci się, czy raczej nie masz nic przeciwko? Może masz jeszcze inny pomysł, w jaki sposób twoje dziecko mogłoby zagospodarować otrzymaną gotówkę. Zachęcam do dyskusji.

Łukasz Grygiel, autor bloga StoMonet.pl

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzach, a odpowiem na nie!
Łukasz Grygiel
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Share:

Previous Article
Jakie mogą być źródła dochodu dziecka?
Next Article
7 zwrotów związanych z pieniędzmi, których warto unikać w obecności dziecka