Czas debiutów na GPW

      
    
Czas debiutów na GPW
Aktualności / 2020-09-22 / autorzy: Ryszard Rusak

Sytuacja na rynku akcji

Obecnie jesteśmy w czasie zatrzymania wzrostu wyników na rynku akcji.  Akcje spółek technologicznych zaliczyły korektę, co jest zjawiskiem normalnym i było przez nas oczekiwane.

Od kilku tygodni mamy korektę na aktywach ryzykownych, na akcjach i surowcach – spadły notowania ropy, gazu. Zbliżające się w USA wybory także nie sprzyjają otwarciu inwestorów na instrumenty o wyższym ryzyku.

W Polsce większość spółek giełdowych zaprezentowała już raporty kwartalne. Jak na czas pandemii, wyniki te są dobre. Również banki dostarczyły wyniki zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Obecnie najważniejszym czynnikiem jest efekt spadku wyniku odsetkowego na skutek obniżenia stóp procentowych. Jest to balast, który długo będzie ciążył bankom, podobnie jak wzrost kosztów ryzyka, który jest przed nami.

Debiuty na GPW

W Polsce spodziewamy się w najbliższym czasie wysypu ofert publicznych. Debiut giełdowy jednej z nich – Allegro – został już oficjalnie potwierdzony. Sprzedaż akcji spółki ma odbywać się w transzach. Wartość tej oferty szacowana jest na kilkadziesiąt miliardów złotych, tym samym czyniąc Allegro największą spółką notowaną na GPW.

Na swój debiut czekają także mniejsze spółki z branży e-commerce i gamingowej oraz  CANAL+.  W perspektywie średnio- i długoterminowej pojawienie się na giełdzie nowych, dużych biznesów oceniamy  bardzo dobrze. Natomiast w perspektywie krótkoterminowej debiuty te mogą odciągnąć pieniądze z innych inwestycji.

Sytuacja na innych rynkach

Lira turecka jeszcze bardziej osłabła. W ostatnich dniach spadki zatrzymały się, jednak nie widzimy dobrych perspektyw dla tej waluty.

W ostatnim czasie osłabł także rubel rosyjski. Jego wartość skorygowały ropa i metale przemysłowe.  Na tę sytuację ma wpływ również katastrofa ekologiczna spowodowana przez Norylski Nikiel, głównego wydobywcę niklu i palladu. Za wywołanie katastrofy spółce grozi kara ok 2 mld dolarów. Ma to bezpośrednie przełożenie na spadek wartości spółki.

Perspektywy dla kluczowych wskaźników

Przewidujemy,  że w polityce banków centralnych nie nastąpią większe zmiany i stymulus monetarny będzie kontynuowany.

Perspektywy dla EUR/USD oceniamy w przedziale 1,18 do 1,19.

Perspektywy dla WIG20 i SWIG80 - obecną sytuację oceniamy jako korektę we wzrostach. W horyzoncie 12-miesięcznym jesteśmy nastawieni optymistycznie.