Fundusze tematyczne w akcji

      
    
Aktualności / 2025-04-25 / autorzy: Adam Woźny, Michał Milewski

Fundusze inwestycyjne to częsty wybór początkujących inwestorów, ale i wytrawni gracze znajdą u nas propozycje dla siebie. Taką mogą być subfundusze tematyczne.

Poznaj nasze tematyczne trio akcyjne

Generali Akcji: Megatrendy

Generali Akcje Value

Generali Akcji: Lifestyles

Krótko o subfunduszach

Wszystkie trzy subfundusze tematyczne charakteryzuje skupienie wokół jednego, wiodącego dla nich tematu.

Generali Akcji: Megatrendy

  • Skupiony na szybko rozwijających się gałęziach gospodarki i pojawiających się trendach z dużym potencjałem.
  • Nastawiony na spółki posiadające innowacyjne rozwiązania w zakresie wytwarzanych produktów lub oferowanych usług.
  • Zawierający akcje spółek stosunkowo młodych, o dużym potencjale wzrostu, notowanych na rynkach rozwiniętych (m.in. USA, Europa, Japonia), denominowanych w walutach obcych.

Generali Akcje Value

  • Nastawiony na inwestycje w spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej, często światowych liderów w swoich sektorach.
  • Możliwy dobór spółek wypłacających dywidendę, co w przypadku wypłaty przekłada się na dochód dla ich akcjonariusza.
  • Subfundusz ze z góry ustalonym regionem – spółki notowane w Stanach Zjednoczonych.

Generali Akcji: Lifestyles

  • Zbudowany z tego, co cieszy się popularnością wśród konsumentów XXI wieku.
  • Skupiony na inwestycjach reprezentujących najróżniejsze style życia, które obserwujemy dzisiaj i te, które dopiero się rozwijają.
  • Nastawiony na szerokie spektrum decyzji konsumpcyjnych – z uwagi na znajdujące się w portfelu spółki z wielu sektorów.

Ich cechą wspólną jest wysokie zaangażowanie w amerykański rynek akcyjny. Obecnie dla dwóch pierwszych subfunduszy jest to ponad 90% portfela, a w przypadku ostatniego ponad 60%[i].


[i] Dane na 31.03.2025 r.


Dlaczego subfundusze tematyczne są warte uwagi?

Subfundusze tematyczne pozwalają inwestorom czerpać korzyści z globalnych trendów, które często nie są wprost związane z aktualnym etapem cyklu gospodarczego. Subfundusze tematyczne pozwalają odejść od utartego schematu inwestowania w spółki z konkretnego sektora, a koncentrować swoje inwestycja w spółki, które mają największą szansę zyskać na obserwowanych trendach niezależnie od przynależności sektorowej.

Tematy inwestycyjne często wynikają ze zmian gospodarczych lub społecznych. Szybki rozwój nowoczesnych technologii i zmiana stylu życia w ostatnim czasie to wiodące tematy, z których czerpią także zarządzający funduszami inwestycyjnymi. Głównym celem takiego podejścia jest osiągnięcie wyższych zysków niż szeroki rynek. Jest to możliwe dzięki skoncentrowaniu portfela funduszu na wybranej grupie spółek związanych z określonym tematem inwestycyjnym. 


Co zarządzający subfunduszami tematycznymi myślą o sytuacji w USA?

Zakładaliśmy, że ten rok upłynie pod znakiem podwyższonej zmienności. Ostatnie tygodnie przyniosły nam wyraźną korektę. Obserwując to, co dzieje się na rynkach, inwestorzy na rynku akcji mogą zastanowić się, czy nie mają miejsca w swoich portfelach na nabycie akcji amerykańskich. Wskaźniki sentymentu takie jak Fear and Greed, pokazują, że na rynku rządzi strach, a historycznie to często wskazywało punkty zwrotne.

Reakcja rynków na wygraną Donalda Trumpa była euforyczna. Teraz z kolei mierzymy się z zupełnie przeciwnymi nastrojami. Naszym zdaniem inwestorzy z czasem przyzwyczają się do dynamicznej polityki prezydenta USA, a w efekcie wrócimy do wcześniejszych poziomów wycen, kondycji finansowej przedsiębiorstw, kondycji gospodarczej i innowacyjności. Jednym z celów Donalda Trumpa jest umocnienie gospodarki amerykańskiej. Silna gospodarka przełoży się na wyniki spółek, a te z kolei na ceny akcji na giełdzie. Inwestorzy chcieliby wzrostów bez okresu przejściowego, którym jest podwyższona zmienność. Podtrzymujemy naszą opinię z początku roku, że zmienności w tym roku nam nie zabraknie. Dużo wskazuje jednak na to, że nie będzie tak źle jakby wskazywał obecny sentyment rynkowy.

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.

Materiały dotyczące funduszy oferowanych przez Towarzystwo umieszczone na stronach serwisu internetowego publikowanego w domenie generali-investments.pl mają charakter informacyjny lub reklamowy oraz nie stanowią umowy, ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną   lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Materiały nie zawierają pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID) oraz w przypadku SFIO i FIZ z Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy”). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu.

Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty całości lub części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków.

W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Złota, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Akcji Ekologicznych Globalny, Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.

Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Obligacji Uniwersalny, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Obligacji Uniwersalny Plus, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles Generali Obligacje Aktywny, Generali Euro, Generali Konserwatywny, Generali Dolar, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Surowców, Generali Obligacji Krótkoterminowy w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy, oraz Generali Obligacji Krótkoterminowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju), w przypadku SGB Obligacji Uniwersalny  w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego państwa członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, a w przypadku Generali Euro i Generali Obligacje Aktywny także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).

Materiały zostały przygotowane przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opierają się na ocenie autora w momencie ich tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego, który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiałach użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w materiałach. Wszelkie prawa autorskie do materiałów przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiałów bez zgody Towarzystwa jest zabronione.