Inwestycje w walutach obcych – Generali Dolar

      
    
Inwestycje w walutach obcych – Generali Dolar
Aktualności / 2025-02-07 / autorzy: Generali Investments

Generali Dolar – podstawowe założenia polityki inwestycyjnej

Subfundusz Generali Dolar kieruje się dość prostymi założeniami, jeśli chodzi o filozofię inwestowania. Subfundusz może inwestować zarówno w obligacje korporacyjne, jak i rządowe, a wskaźnik modified duration części dłużnej portfela subfunduszu zawiera się w przedziale 0-3. Pomimo dość szerokiego spektrum, subfundusz koncentruje się na inwestycjach w USA. Dodatkowo subfundusz jest prowadzony z założeniem, że jego struktura aktywów jest dopasowywana do panującej sytuacji makroekonomicznej. W sytuacji wysokich stóp procentowych i niepewności gospodarczej, aktywa subfunduszu są budowane głównie w oparciu o obligacje skarbowe USA, a modified duration oscyluje w okolicach 2 (na dzień 31.12.2024 r. ponad 99% aktywów stanowiły obligacje skarbowe w USA bądź w dolarze amerykańskim, a modified duration wynosiło 1,94). Co więcej, przy stosunkowo wysokiej ekspozycji na ryzyko stopy procentowej subfundusz jednocześnie nie posiada znacznej ekspozycji na rynek obligacji korporacyjnych. Natomiast wraz ze spadkiem stóp procentowych i stabilizacją sytuacji ekonomicznej, subfundusz może przechodzić w sektor obligacji korporacyjnych, w tym samym czasie zmniejszając wrażliwość na ruchy stóp procentowych. Takie podejście do zarządzania pozwala na dużą elastyczność, dopasowaną do bieżącej koniunktury gospodarczej, z zachowaniem przy tym konserwatywnego charakteru subfunduszu. Dodatkowo, należy podkreślić, że subfundusz niezależnie czy są to obligacje skarbowe, czy korporacyjne, skupia się na aktywach amerykańskich, co może być atrakcyjnym składnikiem portfela inwestycyjnego, umożliwiającym dywersyfikację poza kontynent europejski.

Sytuacja gospodarcza

Pierwszy miesiąc prezydentury Donalda Trumpa na pewno nie należał do spokojnych. Ogłoszono cła na Kanadę i Meksyk w wysokości 25% oraz na Chiny w wysokości 10%. Dodatkowo prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził chęć nałożenia ceł na Unię Europejską. Kanada, tak samo jak Meksyk, zapowiedziała wprowadzenie ceł odwetowych, jednak z większym nastawieniem do negocjacji. Natomiast Chiny zapowiedziały zaskarżenie decyzji do Światowej Organizacji Handlu. Pomimo licznych zapowiedzi wprowadzenia ceł, duża część rynku interpretowała to jako formę negocjacji charakterystyczną dla poprzedniej kadencji Donalda Trumpa i nie spodziewała się tak szybkiej eskalacji i de facto początku wojny handlowej. W nadchodzących tygodniach zapewne należy oczekiwać podwyższonej zmienności i rosnących napięć w stosunkach handlowych między USA a resztą świata. Dodatkowo Donald Trump jest znany z swojej nieprzewidywalności, więc tak samo szybko jak cła zostały ogłoszone, istnieje prawdopodobieństwo ich ograniczenia w wyniku dodatkowych umów, czy też ustępstw w ramach umów handlowych.

Cła a inflacja

Wbrew pozorom relacja między cłami a inflacją nie jest taka oczywista, jakby mogło się to wydawać. Problem najlepiej podzielić na aspekt krótkoterminowy i długoterminowy.

  • W krótkim okresie cła powodują wzrost cen. Oczywiście korelacja ta zazwyczaj nie jest jeden do jednego i zależy od elastyczności cenowej popytu i podaży. Przekładając to na bardziej zrozumiały język, można powiedzieć, że budżet konsumentów, jak i możliwości produkcyjne w kraju, nie mają możliwości zmiany w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj nie da się całkowicie przenieść kosztów na klienta, nie zmniejszając przy tym popytu. Tak samo, nie da się w krótkim terminie w sposób znaczący zwiększyć krajowej produkcji. Co więcej, nakładanie ceł zazwyczaj wiąże się z działaniami odwetowymi. Taka sytuacja powoduje, że firmy krajowe zajmujące się eksportem mierzą się z mniejszym popytem zagranicznym i z tego powodu z nadwyżką mocy produkcyjnych, a firmy nastawione na popyt wewnętrzny z sytuacją odwrotną, gdzie brakuje mocy produkcyjnych. Podsumowując, taka sytuacja przekłada się na wyższe ceny, mniejszy popyt i zaburzoną równowagę w możliwościach produkcyjnych w zależności od danego sektora gospodarki.
  • W długim okresie następuje rotacja - firmy, które wcześniej były nastawione na eksport, próbują przestawić się na produkcję towarów na rynek krajowy. Następuje przepływ kapitału i osób do sektorów, w których występuje niedobór mocy produkcyjnych. Niestety w wielu przypadkach zastąpienie importu nie jest możliwe dla krajowych producentów z powodu skomplikowanych lub wysoce wyspecjalizowanych procesów produkcyjnych (produkcja leków, półprzewodników itp.), bądź produkcja w kraju, pomimo oclenia towarów, nie jest opłacalna z powodu nadal wysokich kosztów kapitału i pracy (np. produkcja ubrań). W efekcie, niezależnie od analizowanego okresu, ceny części produktów pozostają wyższe niż przed ocleniem. Powoduje to sytuację, w której globalny popyt jest mniejszy. Część produktów jest droższa, więc konsumenci muszą przeznaczyć na nie większą część swojego dochodu, zmniejszając tym samym popyt na pozostałe produkty i usługi, a jednocześnie powodując potencjał do procesów dezinflacyjnych w przyszłości.

Powyższy mechanizm jest zależny od tego, jak firmy postrzegają nowe realia gospodarcze. Jeśli wierzą w to, że cła nie są wprowadzone na stałe, to chęć do zmiany swoich procesów produkcyjnych i realokacji zasobów pozostanie niska. Firmy będą próbowały przenieść częściowo koszty na klientów i zapewne będą musiały pogodzić się ze zmniejszonym okresowo popytem oraz zaabsorbowaniem części szoku na siebie (zmniejszenie zysków). Na ten moment trudno powiedzieć, jaki faktyczny wpływ będą miały cła w długim terminie, gdyż jest do dopiero początek zależny od wielu czynników.

Co na to Fed?

Pomimo ogłoszenia ceł, rynek długu pozostał stosunkowo stabilny. Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy, rentowności w USA wzrosły z poziomów 3,6%-3,7% do blisko 4,5%-4,8%, a Fed (pomimo obniżek stóp procentowych) łagodził nastroje inwestorów co do dalszej dużej skali obniżek w USA. Ostrożność w obniżkach oraz rosnące rentowności obligacji nie były raczej spowodowane zmianami we wskaźniku inflacji w USA (w tym okresie trudno mówić o istotnych i systematycznych zaskoczeniach inflacyjnych), a raczej przygotowaniem się na nową kadencję Donalda Trumpa. Można powiedzieć, że rynek zdyskontował w pewnym stopniu możliwość szoku inflacyjnego wywołanego cłami, a Fed zostawił sobie duże pole manewru i dość restrykcyjną politykę monetarną, żeby zaabsorbować potencjalny szok cenowy. Na ten moment, rynek wycenia tylko 1-2 obniżki stóp w USA, co przekłada się na stopę procentową w okolicach 4%, przy przewidywanej inflacji CPI na poziomie 2,6% za 2025 r., a inflacji bazowej PCE na poziomie 2,5%. Biorąc powyższe pod uwagę, można powiedzieć, że poduszka bezpieczeństwa jest stosunkowo duża, jednakże trudno określić, jak ostatecznie będzie wyglądać wojna handlowa, a co za tym idzie, ostateczny proces inflacyjny w USA.

Dokonując inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wycenianych w walutach obcych, warto zapoznać się z zasadami opodatkowania wyniku z inwestycji. O tym, w jaki sposób się to odbywa, piszemy w pkt 18-22 naszego Q&A.

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.

Materiały dotyczące funduszy oferowanych przez Towarzystwo umieszczone na stronach serwisu internetowego publikowanego w domenie generali-investments.pl mają charakter informacyjny lub reklamowy oraz nie stanowią umowy, ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną   lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Materiały nie zawierają pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID) oraz w przypadku SFIO i FIZ z Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy”). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu.

Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty całości lub części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków.

W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Złota, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Akcji Ekologicznych Globalny, Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.

Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Obligacji Uniwersalny, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Obligacji Uniwersalny Plus, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles Generali Obligacje Aktywny, Generali Euro, Generali Konserwatywny, Generali Dolar, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Surowców, Generali Obligacji Krótkoterminowy w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy, oraz Generali Obligacji Krótkoterminowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju), w przypadku SGB Obligacji Uniwersalny  w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego państwa członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, a w przypadku Generali Euro i Generali Obligacje Aktywny także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).

Materiały zostały przygotowane przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opierają się na ocenie autora w momencie ich tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego, który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiałach użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w materiałach. Wszelkie prawa autorskie do materiałów przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiałów bez zgody Towarzystwa jest zabronione.