Wady i zalety prowadzenia własnej firmy. Porównanie

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-07-03 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Prowadzisz swój biznes? A może dopiero zastanawiasz się nad założeniem działalności? Bez względu na wszystko zobacz porównanie - jakie są wady i zalety prowadzenia własnej firmy. Jak myślisz, jaki wyjdzie Ci bilans końcowy?

 

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

 

Sam jesteś sobie sterem

Prowadząc własną firmę, sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Sam tworzysz swoje miejsce pracy. Różne badania pokazują, że tylko ponad połowa pracowników wykonuje swoją pracę zgodne z wykształceniem i predyspozycjami, które posiada. Gdy takie osoby nie chcą, aby kolejne lata mijały im w miejscach, do których nie pasują, zazwyczaj decydują się na otwarcie własnej firmy. Dzięki temu mają okazję pracować na własnych warunkach, bardzo często łącząc obowiązki z pasją.

 

Radość tworzenia

Otwartość umysłu na nowości pomaga w organizacji i kreowaniu nowości.  Ograniczenia wynikające z decyzyjności "góry" są praktycznie obce przedsiębiorcom. Skoro sam jesteś kapitanem okrętu, to Ty ustalasz rejs i ilość węzłów z jaką płyniesz. Milion pomysłów, które wcześniej być może musiałeś dzielić z przełożonymi, teraz są już tylko Twoje.

 

Elastyczność czasu i miejsca pracy

To czynnik, za który większość osób pokochała bycie na swoim. Prowadząc własną firmę, zazwyczaj sam układasz swój harmonogram dnia. Dzięki temu możesz nim tak sterować, aby dopasować się np. do potrzeb swojego dziecka. Chęć spędzania czasu z rodziną jest jednym z najczęściej wybieranych argumentów przemawiających na korzyść prowadzenia własnej firmy.

Jeżeli wykonujesz pracę zdalną lub działasz w biznesie online, to tak naprawdę możesz pracować z dowolnego miejsca na ziemi w czasie, jaki Ci najbardziej odpowiada. 

 

Możliwość rozwoju

Prowadząc własną firmę, nie jesteś już tylko pracownikiem od konkretnych zadań. Będąc odpowiedzialnym właścicielem działalności gospodarczej, stajesz się też po części specjalistą od księgowości, marketingu, logistyki, zarządzania personelem i od mnóstwa innych rzeczy, które wcześniej mogły być Ci obce.

Możesz być pewny, że dzięki temu na pewno nauczysz się odróżniać sprawy ważne od tych "niby ważnych ", bo priorytetem stanie się Twój czas.

 

Lepsza wydajność

W wielu firmach organizacja pracy pozostawia bardzo często wiele do życzenia. Efektywność pracowników bywa zakłócana różnymi, często zbędnymi procedurami czy zwyczajami w miejscu pracy. Plus do tego dochodzą niektórzy współpracownicy, którzy lubią traktować pracę jako miejsce spotkań towarzyskich. Pracując na swoim, możesz bardziej skupić się na efektach niż na takich codziennych przerywnikach.

 

Delegowanie obowiązków

Sam dobierasz osoby w swoim otoczeniu i decydujesz o tym, jakiego typu współpracowników potrzebujesz. Nawet masz bezpośredni wpływ na to, z jakimi klientami czy podwykonawcami chcesz współpracować. Dzięki temu możesz ustalać pewne zasady, na jakich chcesz pracować. Masz możliwość delegowania zadań, których nie lubisz lub takich, które ktoś może zrobić szybciej lub lepiej od Ciebie.

 

Wzrost Twojej atrakcyjności

Czy to na rynku pracy, czy też wśród kontrahentów oraz klientów będziesz postrzegany przez pryzmat doświadczeń, jakie zbierasz prowadząc działalność gospodarczą. Niezależnie od finału Twojego przedsięwzięcia, lista korzyści wizerunkowych będzie dla Ciebie coraz dłuższa.

 

Nieograniczone możliwości zarobkowe

Będąc przedsiębiorcą, nie masz żadnych ograniczeń co do wysokości dochodów. Nie ogranicza cię umowa, czy ilość godzin, jakie musisz przepracować dla danego pracodawcy. Masz też możliwość partycypowania w kosztach uzyskania przychodów. Własna firma daje zupełnie inne możliwości w kwestiach zarabiania.

 

Wady prowadzenia działalności gospodarczej

 

Bariery w dostępie do źródeł finansowania

To bardzo często główna bariera, która blokuje ludzi przed wejściem w jakikolwiek biznes. Z uwagi na nieregularność przepływów finansowych w firmach oraz trudności w znalezieniu inwestorów, pozyskiwanie kapitału dla firmy może być nie lada wyczynem.

 

Pozapłacowe koszty zatrudnienia

W Polsce składki na ubezpieczenie społeczne stanowią około 30 proc. kosztów pracy. W zestawieniu 34 krajów OECD zajmujemy jedenaste miejsce wśród krajów o najwyższych kosztach. To stwarza pewne niezrozumienia na polu pracownik – pracodawca. Pracodawcy często narzekają, że zatrudnianie pracowników na etat wiąże się ze sporym ryzykiem i bardzo wysokimi kosztami. 

 

Podatki i prawo

Brak współpracy i zaufania pomiędzy organami podatkowymi a przedsiębiorcami, często jest barierą na drodze do rozwoju przedsiębiorczości. Zawiłość przepisów i sporą ilość procedur na pewno można zaliczyć do wyzwań, jakie ma przed sobą każdy przedsiębiorca. To oczywiście wiąże się też z pewnym ryzykiem, na które nie każdy chce sobie pozwolić. W związku z tym zaliczam to do wad prowadzenia własnej firmy.

 

Biurokracja

To chyba najbardziej znienawidzona część prowadzenia własnej firmy przez większość przedsiębiorców. Nikt nie lubi papierologii jaka wiąże się prowadzeniem działalności gospodarczej- obowiązki ewidencyjne wobec Urzędu Skarbowego, płatności zaliczek, rozliczenia z ZUS-em, teraz jeszcze RODO - to chleb powszedni każdego przedsiębiorcy. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową. Dlatego są to rzeczy ważne, ale jednak nie wpływają one bezpośrednio na rozwój biznesu. Za to zajmują sporą część w kalendarzu.

 

Opóźnienia w płatnościach

Kolejną wadą prowadzenia własnego biznesu, są opóźnienia w płatności faktur. Choć wskaźniki makroekonomiczne informują o bardzo dobrej kondycji krajowej gospodarki oraz dobrej sytuacji gospodarek zagranicznych, jakość wzajemnych płatności przedsiębiorstw nie zmienia się na lepsze.  Jak wynika z badania BIG InfoMonitor o opóźnieniach płatności kontrahentów wynoszących co najmniej 60 dni w ciągu ostatnich 6 miesięcy, wciąż informuje ponad połowa przedsiębiorstw - 52 proc. W porównaniu z I kwartałem tego roku, odnotowano jedynie symboliczną zmianę. Odsetek firm, które miały w minionych 6 miesiącach kłopot z uzyskaniem pieniędzy za sprzedany towar i usługi spadł z 52,6 proc. do 52,1 proc. Obecnie częściej niż pozostali, na opóźnione płatności skarżą się firmy handlowe.

 

Brak urlopu

Brak wolnego czasu to też wypowiedź, jaką bardzo często słyszymy z ust przedsiębiorców. Szczególnie dotyczy ona właścicieli jednoosobowych firm, w tym samozatrudnionych. U takich osób biznes bardzo często kręci się tylko dzięki pracy wykonywanej przez właściciela. Każdy rodzaj wolnego – czy to urlop, czy chorobowe oznacza właściwie brak zarobków. Oczywiście nie jest to stan, który powinien utrzymywać się cały czas, ale przynajmniej w początkowej fazie rozwoju działalności, jest on normą.

 

Niższa emerytura

Masz swój biznes? Średnia emerytura przedsiębiorcy jest jeszcze mniejsza niż standardowa średnia emerytura i wynosi ok. 1 780 zł brutto. Dlatego warto bardzo poważnie zastanowić się, jak zacząć zabezpieczać swoją przyszłość, gdy prowadzi się firmę.

Więcej pisałam o tym w artykule: https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/jak-zabezpieczyc-swoja-przyszlosc-gdy-prowadzi-sie-firme-czyli-jak-zostac-szczesliwym-emerytem--przedsiebiorca

 


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl