Wyniki wyszukiwania
Komentarz do rynku długu
Polska krzywa rentowności pozostaje stabilna. Dochód z papierów do 2 lat jest praktycznie zerowy. Stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej przez kilka kwartałów. Cała polska krzywa rentowności wspierana jest przez kilka czynników. Po pierwsze obligacje skarbowe są atrakcyjną lokatą dla sektora bankowego, który jest mocno nadpłynny. Na ostatnich przetargach bonów pieniężnych NBP absorbował 170-185 mld płynności.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/komentarz-do-rynku-dlugu
Opublikowany: 14.10.2020
Rynek obligacji bez niespodzianek do końca roku?
Na rynku panuje konsensus, że przed końcem roku nie będzie znaczących zmian w polityce pieniężnej banków centralnych. Europejski Bank Centralny planuje dokonać rewizji prognoz, więc zapewne prognoza PKB zostanie obniżona, co mogłoby się wiązać ze zwiększeniem luzowania ilościowego.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/rynek-obligacji-bez-niespodzianek-do-konca-roku
Opublikowany: 04.12.2020
Gospodarka i polityka kształtują rynek długu
NBP przygotowuje się do wygaszenia luzowania ilościowego; zróżnicowana polityka pieniężna w naszym regionie; minutki FED wprowadzają chwilową nerwowość na rynkach.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/gospodarka-i-polityka-ksztaltuja-rynek-dlugu
Opublikowany: 26.08.2021
Spojrzenie na megatrendy w roku 2022 i kolejnych latach - rynek pracy
Niezależnie od trwającej pandemii, świat nie stanął w miejscu, a rozwiązania, które z pozoru miały być tylko tymczasowe, dziś coraz poważniej traktowane są jako stałe elementy funkcjonowania w nowej rzeczywistości. W artykule poświęconym megatrendom prześledzimy zmiany jakie nastąpiły przez ostatni rok na rynku pracy.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/spojrzenie-na-megatrendy-w-roku-2022-i-kolejnych-latach-rynek-pracy
Opublikowany: 10.02.2022
Inflacja kluczowa dla rynku długu
W minionym tygodniu obserwowaliśmy pogorszenie nastrojów na polskim rynku długu. Rentowność polskich obligacji skarbowych przekroczyła poziom 9%.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/inflacja-kluczowa-dla-rynku-dlugu
Opublikowany: 26.10.2022
Przegląd sytuacji na rynku długu
Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podczas środowego posiedzenia Federalny Komitet Otwartego Rynku wyraził obawy dotyczące rosnącej inflacji, co skutkowało decyzją o pozostawieniu stóp procentowych w przedziale 5,25–5,5%, niezmiennie na tym samym poziomie od lipca 2023 roku. Głównym argumentem za utrzymaniem stóp na tym poziomie była utrzymująca się presja cenowa widoczna w amerykańskiej gospodarce.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/przeglad-sytuacji-na-rynku-dlugu
Opublikowany: 13.05.2024
Kwiecień na rynkach dłużnych
Uspokojenie sytuacji związanej ze wzrostami rentowności; polski bank centralny na dużą skalę skupuje obligacje skarbowe; brak orzeczenia w sprawie kredytów frankowych umacnia złotego.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/kwiecien-na-rynkach-dluznych
Opublikowany: 20.04.2021
Rynki czekają na układ sił po wyborach - Termometr Inwestycyjny
Początek października i końcówka września były czasem oczekiwania na decyzję TSUE i podążania polskiego długu za rynkami bazowymi.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/rynki-czekaja-na-uklad-sil-po-wyborach
Opublikowany: 15.10.2019
Globalna sytuacja wspiera instrumenty dłużne
Obecna sytuacja, w której istnieje ryzyko eskalacji wojen handlowych i rosną obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie, także w Polsce, powinna wspierać instrumenty dłużne. Pytanie, czy wraz z obawami o spowolnienie w Polsce, nie powróciły obawy o popyt na krajowe obligacje.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/globalna-sytuacja-wspiera-instrumenty-dluzne
Opublikowany: 26.11.2019
Polski rząd kusi obligacjami
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/polski-rzad-kusi-obligacjami-termometr
Opublikowany: 25.02.2020
Ożywienie na rynku papierów skarbowych
Końcówka wakacji na rynkach długu charakteryzowała się zwiększeniem aktywności banków centralnych i ożywieniem na rynku papierów skarbowych.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/ozywienie-na-rynku-papierow-skarbowych
Opublikowany: 17.09.2020
Aktualna sytuacja na rynkach długu
Po wyborach w USA obserwowaliśmy duży wzrost rentowności obligacji skarbowych. W reakcji na ogłoszone prawdopodobne zwycięstwo kandydata demokratów dziesięcioletnie obligacje amerykańskie zbliżyły się do najwyższego od wybuchu pandemii poziomu 0,95%, by po pewnym czasie, gdy pojawiła się niepewność, co do ostatecznego wyniku (a zliczanie głosów zaczęło się przeciągać), spaść do poziomu 0,80%.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/aktualna-sytuacja-na-rynkach-dlugu
Opublikowany: 24.11.2020
Komentarz do rynku instrumentów dłużnych
Komunikat po czerwcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej został odebrany przez rynek bardzo gołębio i doprowadził do poprawy cen obligacji i spadku stawek FRA na całej krzywej o 15-20 pb. W szczególności do komunikatu RPP wróciło, usunięte w maju stwierdzenie, że prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej oraz stabilizowaniu inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym w średnim okresie.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/komentarz-do-rynku-instrumentow-dluznych
Opublikowany: 18.06.2021
Trudne otoczenie makroekonomiczne dla rynku długu
Gospodarki borykające się z wariantem Delta koronawirusa pokazują gorsze dane. Podwyżki stóp procentowych w regionie. Odczyt inflacji w Polsce powoduje gwałtowny spadek rentowności obligacji.
https://generali-investments.pl/contents/display-article/klient-indywidualny/trudne-otoczenie-makroekonomiczne-dla-rynku-dlugu
Opublikowany: 07.07.2021