Zagraniczna podróż dla Twojego portfela

      
    
Zagraniczna podróż dla Twojego portfela
Aktualności / 2025-03-28 / autorzy: Generali Investments

Chociaż większość z nas zarabia i posiada oszczędności w złotówkach, to często zastanawiamy się nad zagraniczną podróżą dla naszych portfeli. Podobnie wygląda to w przypadku firm, które również dysponują nadwyżkami finansowymi, często w euro i dolarze. Lokowanie części oszczędności w walutach może mieć wiele zalet.

Poznaj

Generali Euro

i

Generali Dolar


Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie nadwyżek finansowych w tych dwóch walutach. Jest to dobry sposób:

  • na dywersyfikację portfela,
  • na zabezpieczenie jego wartości w czasie zwiększonej niepewności na rynku.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że rośnie wartość depozytów denominowanych w dolarze i w euro w polskich bankach. Poszukiwanie możliwości inwestycyjnych w tych właśnie walutach może być więc ważnym tematem nadchodzących miesięcy.

A co jeśli nie depozyt walutowy?

O ile depozyt walutowy to bardzo dobry sposób na zarządzanie oszczędnościami w euro i dolarze, to trudno w tym przypadku liczyć na możliwość zysku. W większości banków ich oprocentowanie w skali roku jest dość niskie. Szansę na zyski w tym przypadku dają zmiany kursów walutowych. Jednak to, co w tym przypadku jest szansą, jest również zagrożeniem – kurs nie zawsze zmienia się dla nas korzystnie.

Dla osób nieco bardziej zaznajomionych z rynkiem finansowym interesujące mogą być obligacje korporacyjne. Tutaj jednak konieczna jest analiza spółek, które oferują tego typu papiery wartościowe. Niekiedy możemy nie mieć na to czasu lub nie czuć się na tyle pewnie, aby podejmować się tego samodzielnie.

Rozwiązaniem pośrednim między depozytami a obligacjami korporacyjnymi mogą być fundusze inwestycyjne. Ich dużą zaletą jest to, że nie musimy sami przeprowadzać szczegółowych analiz i dobierać poszczególnych papierów do portfela – robią to za nas eksperci.

W naszej ofercie mamy dwa produkty, które są oparte na papierach wartościowych denominowanych w euro i w dolarze amerykańskim – odpowiednio Generali Euro i Generali Dolar. Oba działają na rynku już około 15 lat i miały okazję zdobyć zaufanie swoich inwestorów w różnym otoczeniu rynkowym.

Generali Euro – europejskie papiery rządowe i korporacyjne

Generali Euro to subfundusz krótkoterminowy dłużny. Jest to jeden z zaledwie kilku dostępnych na polskim rynku subfunduszy denominowanych w euro - wszystkie wpłaty, wypłaty oraz wycena dokonywane są wyłącznie w tej walucie. Co więcej, wszystkie inwestycje subfunduszu również dokonywane są w euro, co wyraźnie ogranicza ryzyko zmian kursów walutowych. Zgodnie z polityką inwestycyjną Generali Euro inwestuje zarówno w obligacje emitowane i gwarantowane przez rządy krajów, jak i obligacje przedsiębiorstw oraz listy zastawne. Krótkoterminowy charakter subfunduszu oznacza, że zmienność wynikająca ze zmian poziomu rentowności jest ograniczona.

Dowiedz się więcej o Generali Euro.

Generali Dolar – skoncentrowany na papierach skarbowych USA

Generali Dolar kieruje się dość prostymi założeniami, jeśli chodzi o filozofię inwestowania. Subfundusz może inwestować zarówno w obligacje korporacyjne, jak i rządowe, a wskaźnik modified duration części dłużnej portfela subfunduszu zawiera się w przedziale 0-3. Pomimo dość szerokiego spektrum, subfundusz koncentruje się na inwestycjach w USA. Dodatkowo subfundusz jest prowadzony z założeniem, że jego struktura aktywów jest dopasowywana do panującej sytuacji makroekonomicznej. W sytuacji wysokich stóp procentowych i niepewności gospodarczej, aktywa subfunduszu są budowane głównie w oparciu o obligacje skarbowe USA, a modified duration oscyluje w okolicach 2 (na dzień 31.12.2024 r. ponad 99% aktywów stanowiły obligacje skarbowe w USA bądź w dolarze amerykańskim, a modified duration wynosiło 1,94). Co więcej, przy stosunkowo wysokiej ekspozycji na ryzyko stopy procentowej subfundusz jednocześnie nie posiada znacznej ekspozycji na rynek obligacji korporacyjnych. Natomiast wraz ze spadkiem stóp procentowych i stabilizacją sytuacji ekonomicznej, subfundusz może przechodzić w sektor obligacji korporacyjnych, w tym samym czasie zmniejszając wrażliwość na ruchy stóp procentowych. Takie podejście do zarządzania pozwala na dużą elastyczność, dopasowaną do bieżącej koniunktury gospodarczej, z zachowaniem przy tym konserwatywnego charakteru subfunduszu. Dodatkowo, należy podkreślić, że subfundusz niezależnie czy są to obligacje skarbowe, czy korporacyjne, skupia się na aktywach amerykańskich, co może być atrakcyjnym składnikiem portfela inwestycyjnego, umożliwiającym dywersyfikację poza kontynent europejski.

Dowiedz się więcej o Generali Dolar.

 

 


INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.

Materiały dotyczące funduszy oferowanych przez Towarzystwo umieszczone na stronach serwisu internetowego publikowanego w domenie generali-investments.pl mają charakter informacyjny lub reklamowy oraz nie stanowią umowy, ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną   lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Materiały nie zawierają pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID) oraz w przypadku SFIO i FIZ z Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy”). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu.

Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty całości lub części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków.

W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Złota, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Akcji Ekologicznych Globalny, Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.

Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Obligacji Uniwersalny, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Obligacji Uniwersalny Plus, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles Generali Obligacje Aktywny, Generali Euro, Generali Konserwatywny, Generali Dolar, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Surowców, Generali Obligacji Krótkoterminowy w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy, oraz Generali Obligacji Krótkoterminowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju), w przypadku SGB Obligacji Uniwersalny  w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego państwa członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, a w przypadku Generali Euro i Generali Obligacje Aktywny także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).

Materiały zostały przygotowane przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opierają się na ocenie autora w momencie ich tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego, który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiałach użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w materiałach. Wszelkie prawa autorskie do materiałów przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiałów bez zgody Towarzystwa jest zabronione.