Podobno rynki się tego obawiały

      
    
Aktualności / 2016-12-05 / autorzy: Generali Investments

Miesiąc temu tzw. rynki najbardziej obawiały się o wynik wyborów w USA, tego, że Hilary Clinton może przegrać. Obawy się spełniły i zapanowała...

...euforia!

To jest właśnie klasyczny dowód na to, aby z ogromnym dystansem podchodzić do wszelkiego rodzaju prognoz. Drugim czynnikiem, który powstrzymuje nas przed inwestowaniem pieniędzy zgodnie z naszymi prywatnymi celami, jest niemal powszechne przekonanie o tym, że hossa na największych rynkach trwa zbyt długo. 

Podobno lada chwila ma się skończyć. Ta chwila, w której akcje mają z hukiem runąć w dół, nie może nadejść od co najmniej 2-3 lat, kiedy to po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć z ust analityków taką przepowiednię. 

Wracając do obaw o ewentualną wygraną Donalda Trumpa, bardzo wymowne są wyniki comiesięcznego badania, jakie przeprowadza  Bank of America Merrill Lynch wśród największych firm inwestycyjnych.  Ostatnie badanie zostało przeprowadzone po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w USA.

Zarządzający funduszami okazali się bardziej optymistycznie nastawieni w kwestii globalnego wzrostu i zysków. Przewaga menedżerów oczekujących, że gospodarka światowa odnotuje poprawę w ciągu najbliższych lat, nad tymi, którzy są przeciwnego zdania, wynosi aż 35% – to najwyższy odczyt w ostatnich 12 miesiącach, w porównaniu z 19% w październiku. Przewaga optymistów odnośnie zysków przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi 29%, co z kolei stanowi najwyższy odczyt w ostatnich 15 miesiącach; w ubiegłym miesiącu przewaga optymistów nad pesymistami wynosiła 10%.

W wyniku wzrostu zaufania inwestorów instytucjonalnych do perspektyw wzrostu gospodarczego nastąpił spadek udziału gotówki w aktywach z poziomu 5,8% w październiku do 5% obecnie. Jest to największy miesięczny spadek od sierpnia 2009 roku.

Ponadto 85% menedżerów spodziewa się wzrostu cen konsumpcyjnych w najbliższych 12 miesiącach (70% w październiku); to najwyższy odczyt od czerwca 2004 roku. 

Najciekawsze treści znalazły się w informacji prasowej towarzyszącej publikacji wyników. BofA Merrill Lynch napisał, że wynik wyborów USA jest postrzegany jako „jednoznacznie pozytywny dla nominalnego PKB”.  Badanie przeprowadzono wśród 177 zarządzających aktywami reprezentującymi aktywa o wartości 456 mld dolarów w dniach 9-14 listopada.

Dlatego właśnie kolejny raz powtórzę słowa Johna Templetona: Inwestuj, nie zgaduj!


Maciej Rogala - doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011). 

Niniejszy materiał jest opinią eksperta i odzwierciedla jego osobiste poglądy.
Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność przekazywanych przez eksperta informacji.
Opinie ekspertów odzwierciedlają ich osobiste poglądy i nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Union Investment TFI S.A.