Spółki giełdowe publikują wyniki – niejedna usłyszy od rynku: sprawdzam - Termometr inwestycyjny

      
    
Aktualności / 2018-02-01 / autorzy: Adam Woźny

"Na rynkach akcji rozpoczyna się sezon publikacji wyników spółek, a więc przed nami ciekawy okres. Dla wielu spółek to moment w którym usłyszą od rynku: sprawdzam".

Adam Woźny, zarządzający funduszami akcji Union Investment TFI

  • Wyceny na rynkach akcji są wysokie, co powoduje, że oczekiwania co do wyników spółek są równie optymistyczne.
  • Przed nami dobry sezon wyników spółek, jednak może się zdarzyć kilka rozczarowań.
  • Nie widać sygnałów zapowiadających koniec hossy.

Na rynkach akcji rozpoczyna się sezon publikacji wyników spółek, co oznacza, że przed nami ciekawy okres. Dla wielu spółek to moment, w którym usłyszą od rynku: sprawdzam. Wyceny są wysokie, a to oznacza, że aby nie rozczarować optymistycznych oczekiwań inwestorów, spółki muszą się wykazać odpowiednim wzrostem wyników.


W tym momencie nie widać sygnałów zapowiadających koniec trwającej hossy. Choć wyniki niektórych spółek mogą zawieść inwestorów, to jednak większość z nich powinna sprostać oczekiwaniom. Po tak dobrym początku roku trudno być pesymistą. Dotyczy to zarówno rynku w Polsce, jak i rynków światowych. Imponująco wygląda pod tym względem na przykład rynek rosyjski, gdzie indeks od początku roku wzrósł ponad 10%.


Oczywiście trudno mówić o wzrostach na światowych giełdach, nie wspominając o zwyżkach na Wall Street. Rynek byka w USA trwa już na tyle długo, że część inwestorów może zacząć wypatrywać jego końca, jednak na razie nic tego nie zapowiada. Przeciwnie, reforma podatkowa powinna poprawić sytuację konsumentów, a słabnący dolar przysłuży się niejednej amerykańskiej spółce.